9 – 24 listopada 2013
Sklep Biedronka
ul. Kołłątaja 61A, Otwock-Świder
W dniach od 9 do 24 listopada 2013 zapraszamy do sklepu Biedronka przy ulicy Kołłątaja 61A w Otwocku-Świdrze na cykl spotkań i warsztatów poświęconych sztuce współczesnej „Dział ze sztuką”.
Dział ze sztuką znajdzie swe miejsce w tymczasowym pawilonie ustawionym obok sklepu. Wydarzenia adresowane są do wszystkich grup wiekowych, a wstęp na nie jest bezpłatny.
W trzy kolejne weekendy zapraszamy na cykl wykładów o sztuce współczesnej. Wspólnie z zaproszonymi gośćmi zastanawiać będziemy się, czy i w jaki sposób sztuka współczesna wiąże się z życiem codziennym mieszkańców polskiego miasta. Przybliżymy zagadnienia związane ze sztuką współczesną, ale z perspektywy problemów i wyzwań stojących przed klientem sklepu Biedronka, czyli – mówiąc najogólniej – przed każdym z nas. Czy dzieła sztuki mają datę ważności? Jeśli czasami wydaje mi się, że „też tak potrafię”, to czy na pewno mam rację? Skoro przestrzeń publiczna nie należy do nikogo, to do kogo właściwie należy i co można z nią zrobić? Czy produkty w Biedronce to też design? Z czego żyją artyści? I dlaczego właściwie nie wolno dotykać eksponatów? Sztuki poszukamy w naszym najbliższym otoczeniu. Potraktujemy ją instrumentalnie, sprawdzając, czy jest nam potrzebna. Będziemy ją oceniać bez taryfy ulgowej, z perspektywy sklepu, a nie galerii.
O sztuce współczesnej opowiadać będą m.in. prof. Maria Poprzęcka, historyczka sztuki, Sebastian Cichocki, kurator i wicedyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Łukasz Gorczyca, współzałożyciel galerii Raster, Daniel Muzyczuk, kurator wystawy w Pawilonie Polski na tegorocznym Biennale w Wenecji, Joanna Warsza, kuratorka pawilonu Gruzji na tym samym Biennale, Joanna Erbel, aktywistka miejska, Mikołaj Iwański, doktor ekonomii, dr Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, oraz Jacek Czarnowski, dyrektor Otwockiego Centrum Kultury.
Przez dwa tygodnie, w dni powszednie, w pawilonie odbywać się będą warsztaty adresowane do różnych grup wiekowych. Warsztaty plastyczne dla najmłodszych poprowadzą edukatorzy z Działu Edukacji Zachęty - Narodowej Galerii Sztuki. Warsztaty etnograficzne przygotowało Muzeum Ziemi Otwockiej. O różnych aspektach literatury dziecięcej (nie tylko dla dzieci) opowie Joanna Piekarska z Biblioteki Narodowej. Odbędą się warsztaty taneczne, fotograficzne i wikliniarskie. Sebastian Rakowski, prezes Towarzystwa Przyjaciół Otwocka pokaże Otwock na starych fotografiach, co stanie się pretekstem do dyskusji nad tym, jak miasto wygląda dzisiaj. W "Dział ze sztuką" zaangażował się też otwocki Uniwersytet Trzeciego Wieku.
Zapraszamy!
Rejestracje wydarzeń znajdziesz na Facebooku
***
„Dział ze sztuką” powstał we współpracy sieci Biedronka z fundacją Open Art Projects, która od 2010 roku wspólnie z rzeźbiarzem Mirosławem Bałką organizuje projekt „Otwock”, cykl artystycznych interwencji w rzeczywistą i wyobrażoną tkankę miasta.
Autorką pomysłu i programu jest Magda Materna, autorem koncepcji Karol Sienkiewicz
Współorganizatorzy: Narodowe Centrum Kultury, Otwockie Centrum Kultury
Partnerzy: Bibliotek Narodowa, Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki, Muzeum Ziemi Otwockiej, Otwocki Uniwersytet III Wieku „Otwarte Drzwi”, Fundacja Konstruktywnego Rozwoju
Patroni medialni: Linia Otwocka, Raportcsr.pl
Honorowe Patronaty: profesor Jerzy Hausner, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Starosta Powiatu Otwockiego, Prezydent Otwocka
Wstęp wolny!
9 - 10 listopada
9 listopada (sobota)
12.00 – 12.45 / prof. Maria Poprzęcka "Sztuka – najlepiej spożyć przed..."
Inspiracją do wystąpienia prof. Marii Poprzęckiej są działania duetu artystów z byłego Związku Radzieckiego, Komara i Melamida. Artyści ci w kilkunastu krajach świata przeprowadzili badania opinii publicznej, na podstawie których stworzyli hipotetyczne najbardziej upragnione i najbardziej niechciane obrazy. W większości krajów upragnione obrazy przedstawiały klasyczne pejzaże, obrazy niechciane − abstrakcję geometryczną. Podobne pytanie zostanie zadane uczestnikom spotkania. Po przeprowadzeniu głosowania odbędzie się fikcyjna aukcja obrazu.
Maria Poprzęcka jest profesorem historii sztuki, przez wiele lat kierowała Instytutem Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Stowarzyszeniem Historyków Sztuki. Zajmuje się głównie malarstwem XIX wieku. Opublikowała m.in. „Akademizm” (1977), „O złej sztuce” (1998), a ostatnio „Inne obrazy” (2008) oraz „Ucztę kobiet” (2012). Znana z popularyzatorskiego zacięcia, o sztuce opowiada ciekawie i przystępnie.
18.00 – 18.45 / Daniel Muzyczuk "Dźwięki i rzeczy"
W 1973 roku w Muzeum Sztuki w Łodzi artysta Wojciech Bruszewski zrealizował pracę „Skrzyżowanie”. Za pomocą czterech mikrofonów i czterech głośników przeniósł dźwięki ruchliwej ulicy do wnętrza galerii. Punktem wyjścia spotkania będzie pytanie: co sprawia, że tak proste działanie uznajemy za dzieło sztuki? W wykładzie Daniel Muzyczuk skupi się na realizacjach, które wprowadzając dźwięk do galeryjnych przestrzeni, zmieniają całkowicie reguły gry. Zastanowimy się również nad nową rolą widza/słuchacza w takich przestrzeniach.
Daniel Muzyczuk pracuje jako kurator w Muzeum Sztuki w Łodzi. Wcześniej, od 2008 do 2011, był kuratorem w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu. W tym roku kuratorował wystawę Konrada Smoleńskiego w pawilonie Polski na Biennale Sztuki w Wenecji. Wśród jego zainteresowań szczególne miejsce zajmuje relacja sztuk wizualnych i dźwięku.
10 listopada (niedziela)
13.00 – 13.45 / dr Krystyna Łuczak-Surówka "Niezwykłe historie zwykłych rzeczy"
Projektowanie (design) to świat wartości. Za każdym przedmiotem stoi historia ludzi, którzy nadali sens jego istnieniu − projektantów, producentów, użytkowników. Tematem spotkania będzie projektowanie dawniej i dzisiaj, widziane przez pryzmat codzienności, w której wiernie towarzyszą nam meble, ceramika, szkło i inne zdobycze cywilizacji. Porozmawiamy o tym, jak przedmioty wpływają na nasze życie, o niezwykłych historiach zwykłych rzeczy.
Krystyna Łuczak-Surówka jest historykiem sztuki i designu, kuratorką wystaw. Specjalizuje się w historii polskiego wzornictwa. Wykłada na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Prowadzi portal o polskim designie http://designby.pl
16 – 17 listopada
16 listopada (sobota)
12.00 – 12.45 / Sebastian Cichocki "Czy świat jest wystawą sztuki współczesnej?"
Sto lat temu artysta Marcel Duchamp wystawił koło rowerowe na drewnianym taborecie. Zwykłe przedmioty mocą jego decyzji stały się sztuką. Takie dzieło nazywamy ready made (przedmiot gotowy). To wydarzenie sprzed stu lat, budzące wiele emocji, znacząco wpłynęło na sposób, w jaki dziś oglądamy wystawy i rozumiemy sztukę. Bo dlaczego kamień w muzeum jest cenniejszy niż ten leżący na ulicy? I czy sztuka ma coś wspólnego z magią, prowadząc do alchemicznych przemian przedmiotów codziennego użytku? Podczas gdy muzea wypełniają się w obiektami należącymi do „zwykłego” świata, świat coraz bardziej przypomina przerośnięte muzeum. Spotkanie toczyć się będzie wokół „rzeczy, które mówią”, zarówno tych znajdujących się w muzeach, jak i w opuszczonych budynkach, na prerii czy hałdach górniczych. Gościem specjalnym będzie nieżyjący od 40 lat amerykański artysta Robert Smithson.
Sebastian Cichocki jest kuratorem wystaw i autorem tekstów o sztuce. Pracuje jako zastępcą dyrektora w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Przygotowywał wiele wystaw, m.in. w pawilonie Polski na Biennale Sztuki w Wenecji w 2007 i 2011 roku. Jest autorem książek i publikacji z pogranicza fikcji i historii sztuki, które traktuje jako „drukowane wystawy”. W książce „SZTUKA”, adresowanej do dzieci, opowiadał o 50 dziełach sztuki współczesnej.
18.00 – 18.45 / Joanna Erbel "Sztuka w mieście"
Sztuka coraz częściej pojawia się w przestrzeni polskich miast, czasami na krótko, czasami na stałe. Spotyka się z różnymi reakcjami. Niektóre dzieła sztuki wpisują się w tożsamości danego miejsca, inne wywołują sprzeciw i konflikty. Osią spotkania będą takie projekty artystyczne, które mimo trudnych początków stały się bliskie lokalnej
wspólnocie i sprowokowały dyskusje o jakości przestrzeni, która nas otacza. Wspólnie porozmawiamy o naszym stosunku do sztuki w mieście oraz szerzej o potrzebach mieszkańców Otwocka związanych z ich miastem.
Joanna Erbel jest socjolożką, fotografką i aktywistką miejską, członkinią „Krytyki Politycznej” i redaktor naczelną magazynu „Miasta”. Angażuje się w akcje społeczne, działania na rzecz lokatorów, transparentności polityki miejskiej oraz jakości przestrzeni publicznej. W 2013 roku otrzymała Okulary Równości w kategorii Sprawiedliwość społeczna i zwalczanie ubóstwa.
17 listopada (niedziela)
13.00 – 13.45 / Jacek Czarnowski "Kto odwiedza muzea i po co?"
Spotkanie dotyczyć będzie relacji między instytucjami kultury a odwiedzającą je publicznością. Na czym polega ten kontakt? Czy przepływ impulsów jest jednokierunkowy? A może widzowie także wpływają na kształt instytucji? I jak się sprawa przedstawia w samym Otwocku? Wreszcie, dokąd warto w Otwocku pójść, by kultury doświadczyć?
Jacek Czarnowski jest wiceprzewodniczącym Rady Powiatu Otwockiego oraz dyrektorem Otwockiego Centrum Kultury (podlegają mu m.in. Teatr Miejski, Muzeum Ziemi Otwockiej, kluby kultury Mlądz i Smok, Chór Miejski Concordia oraz Uniwersytet III Wieku). Od dwudziestu lat animuje działania kulturalne.
23 – 24 listopada
23 listopada (sobota)
12.00 – 12.45 / Łukasz Gorczyca "Czy sztuka współczesna się psuje?"
Sztuka współczesna często budzi nieufność i zakłopotanie. Artyści porzucają tradycyjny warsztat malarski czy rzeźbiarski i wtapiają się swoimi działaniami w rutynę codziennego życia. Na przykładzie dzieł artystów, którzy w swoich pracach wykorzystują produkty spożywcze, zastanowimy się, czy to prawda, że każdy może być artystą, co dziś czyni sztukę ponadczasową oraz dlaczego może nią być nawet obieranie ziemniaków.
Łukasz Gorczyca jest galerzystą, kuratorem i autorem tekstów o sztuce. Wraz z Michałem Kaczyńskim w 1995 roku założył pismo „Raster”, a w 2001 roku galerię Raster, dziś jedną z najważniejszych w Polsce. Wspólnie z Łukaszem Rondudą napisał powieść o artyście Oskarze Dawickim „W połowie puste” (2011).
18.00 – 18.45 / Joanna Warsza "Artystka w Zakładzie Oczyszczania Miasta"
Amerykańska artystka Mierle Laderman Ukeles chciała osobiście poznać każdego z około 800 pracowników przedsiębiorstwa oczyszczania miasta w Nowym Jorku. Spotykając kierowców śmieciarek i ich pomagierów, uściskała ich dłonie mówiąc: „Dziękuję, że trzymacie Nowy Jork przy życiu”. W 1976 roku samo-zatrudniła się w nowojorskim MPO, promując „sztukę utrzymywania porządku”. Spotkanie toczyć się będzie wokół artystów, którzy zdecydowali się na współpracę z przedsiębiorstwami miejskimi i komunalnymi lub firmami i korporacjami, oraz są często inicjatorami zaskakujących zmian w procesach politycznych, społecznych czy ekonomicznych.
Joanna Warsza jest kuratorką sztuki. W latach 2007-2011 prowadziła Fundację Laury Palmer, organizując szereg działań artystycznych, osadzonych w lokalnym kontekście Warszawy, np. cykl Finisaż Stadionu X-lecia (2007). Ostatnio była współkuratorką Biennale w Berlinie (2012), kuratorką pawilonu Gruzji na Biennale Sztuki w Wenecji (2013) oraz kuratorką Biennale Sztuki Współczesnej w Göteborgu (2013).
24 listopada (niedziela)
13.00 – 13.45 / dr Mikołaj Iwański "Dlaczego jedni (artyści) zarabiają dużo, inni tak sobie, a reszta wcale?"
Wbrew pozorom, na co dzień artyści żyją tymi samymi problemami, co inni ludzie. Poza stosunkowo wąską grupą celebrytów artyści rzadko cieszą się regularnymi dochodami, zazwyczaj nie są ubezpieczeni, zarabiają niewiele. Według niektórych to rynek sztuki, na którym handluje się dziełami, ma być rozwiązaniem ich problemów. Tymczasem sztuka tworzona w kontekście rynku jest sztuką z zasady skierowaną do potencjalnego grona nabywców i w naturalny sposób wyklucza osoby znajdujące się poza tym dobrze sytuowanym gronem. Podobne problemy dotykają ludzi najczęściej sztuką niezainteresowanych.
Mikołaj Iwański jest doktorem ekonomii, wykładowcą i aktywistą. Specjalizuje się w ekonomii rynku sztuki i sytuacji społeczno-prawnej artystów. Działa w Obywatelskim Forum Sztuki Współczesnej.
Wstęp wolny!
10 listopada (niedziela)
10.30 - 12.00 / Michał Szuszkiewicz „Sztuka rodzinna” / warsztaty artystyczne dla rodzin
Warsztaty skierowane do wszystkich grup wiekowych. Uczestnicy wcielą się w role artystów - wizjonerów i ogłoszą koncepcję nowej sztuki. W tym celu stworzą własne grupy artystyczne. Postaramy się również odpowiedzieć na jedno kluczowych pytań: czego oczekujemy dziś od sztuki? Omówimy też kilka przykładowych grup artystycznych i dowiemy się, jaką odpowiedź na to pytanie mieli inni artyści.
Prowadzący Michał Szuszkiewicz jest artystą, absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Tworzy i realizuje projekty promujące sztukę współczesną.
12 listopada (wtorek)
11.00 - 12.00 / Regina Morawska „Otwocki Uniwersytet III Wieku” / spotkanie / wiek: młodzież, dorośli
Spotkanie z seniorami tworzącymi uniwersytet. W programie czytanie poezji oraz prezentacja twórczości literackiej uczestników.
Prowadząca spotkanie Regina Morawska jest współzałożycielką i koordynatorką działalności uniwersytetu od 2006 roku oraz znaną otwocką działaczką społeczną.
12.00 - 13.30 / Adam Gałązka „Warsztaty tańca” / wiek: młodzież, dorośli
Warsztaty tańca prowadzone przez Adama Gałązkę z lokalnej szkoły tańca Fast-step. Spotkanie dla wszystkich tych, którzy chcą potańczyć.
Prowadzący Adam Gałązka jest instruktorem tańca towarzyskiego. Uczy tańczyć dorosłych i dzieci.
17.00 – 20.00 / Tadeusz Sokolik „Warsztaty wikliniarskie” / wiek: młodzież, dorośli
Uczestnicy warsztatów zapoznają się z podstawami plecionkarstwa wiklinowego. Nauczą się, jak wyplatać z wikliny formy proste i te nieco bardziej złożone.
Prowadzący warsztaty Tadeusz Sokolik pracuje w Otwockim Centrum Kultury jako instruktor plecionkarstwa wiklinowego. Wikliną zajmuje się od 2000 roku. Od dzieciństwa rzeźbi w drewnie.
13 listopada (środa)
12.00 – 14.00 / Joanna Piekarska „Opowiadaj bajki na maturze” / spotkanie dla maturzystów
Warsztaty dla maturzystów dotyczyć będą baśni i bajce w kontekście kulturowym. Podczas spotkania omówiona zostanie geneza i historia baśni, działalności braci Grimm, twórczości Andersena oraz funkcjonowanie tych fundamentalnych dla kultury tekstów we współczesnym systemie kultury. Przywołane zostaną klasyczne interpretacje baśni (m.in. Bettelheima) oraz współczesne odniesienia do klasycznych baśni.
Prowadząca Joanna Piekarska pracuje w Bibliotece Narodowej. Jest badaczką literatury dziecięcej, zwłaszcza jej wykorzystania w procesie biblioterapeutycznym. W tym roku została wyróżniona odznaką honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej.
18.00 – 19.30 / Karolina Iwańczyk, Sara Magdzicka „Sztuka z supermarketu” / warsztaty artystyczne / wiek:dzieci 7+ z opiekunem, młodzież, dorośli
Galerie sztuki i galerie handlowe − czy mają ze sobą coś wspólnego? Jakie inspiracje sztuka współczesna wyniosła z supermarketu? Czy kultura konsumpcyjna może zainspirować się sztuką? Podczas warsztatów spróbujemy twórczo wykorzystać obiekty znalezione w Biedronce. Powstaną z nich poematy wizualne i ambalaże.
Warsztat przygotowany przez Dział Edukacji Zachęty Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie poprowadzą Karolina Iwańczyk i Sara Magdzicka.
14 listopada (czwartek)
11.00 - 12.30 / Regina Morawska „Otwarte drzwi Uniwersytetu III Wieku” / spotkanie informacyjne / wiek: dorośli
Spotkanie zorganizowane przez seniorów dla wszystkich tych, którzy chcieliby przyłączyć się do uniwersytetu albo poznać jego działalność. W programie prezentacja kronik, które dokumentują spotkania uczestników od 2006 roku, czyli początku istnienia uniwersytetu.
18.00 – 19.30 / Przemek Skoczek „Linia Otwocka zaprasza” / spotkanie / wiek: młodzież, dorośli
Spotkanie z założycielem pisma „Linia Otwocka”, Sławomirem Mochem i redaktorem naczelnym od 12 lat, Zbigniewem Skoczkiem, oraz z dziennikarzami tygodnika, który w tym roku obchodził jubileusz 15-lecia. W ten wyjątkowy wieczór publiczność będzie miała okazję obejrzeć archiwalne numery gazety. Spotkanie będzie także okazją do rozmowy na temat roli mediów dla lokalnej społeczności oraz do zwrócenia uwagi dziennikarzy na tematy ważne dla mieszkańców.
Prowadzący spotkanie Przemek Skoczek jest dziennikarzem i aktorem. Od 2000 roku współpracuje z „Linią Otwocką” i specjalizuje się w tematyce kulturalnej. Pisze także do innych gazet i tygodników.
15 listopada (piątek)
10.00 - 12.30 / Katarzyna Kulik „W wiejskiej chałupie” / warsztaty etnograficzne / wiek: dzieci 7+ z opiekunem, młodzież, dorośli
Warsztaty adresowane do dzieci w każdym wieku. Uczestnicy zajęć wspólnie stworzą miniaturę wiejskiej chałupy. Zbudują dom, podzielą go na poszczególne pomieszczenia, a następnie umeblują i udekorują wykonanymi przez siebie miniaturowymi meblami, sprzętami i ozdobami. Warsztatom towarzyszy prezentacja multimedialna – zdjęcia pokazujące dawne sprzęty, meble i elementy architektoniczne dawnych chałup.
Prowadząca warsztaty Katarzyna Kulik jest etnografką, pracuje w Muzeum Ziemi Otwockiej, gdzie m.in. stworzyła program edukacyjny adresowany do dzieci Etnowarsztaty.
18:30 – 20:30 / Sebastian Rakowski „Slajdowisko I. Otwock na dawnych fotografiach” / spotkanie i dyskusja / wiek: młodzież, dorośli
W Muzeum Ziemi Otwockiej znajduje się zbiór około 400 przedwojennych fotografii miasta. Od 2005 roku Muzeum systematycznie fotografuje te same miejsca przy możliwie zbliżonych kadrach. Dzięki temu udaje się rejestrować zmiany, jakie na naszych oczach zachodzą w przestrzeni Otwocka. Spotkanie będzie okazją do przypomnienia piękna Otwocka sprzed lat i rozmowy o tym, jak dawniej mieszkańcy dbali o swoje najbliższe otoczenie.
Prowadzący Sebastian Rakowski jest historykiem, prezesem Towarzystwa Przyjaciół Otwocka i kierownikiem Muzeum Ziemi Otwockiej, autorem książek historycznych, kuratorem wystaw i wydarzeń kulturalnych w Otwocku.
17 listopada (niedziela)
10.30 - 12.30 / Tomek Kaczor „Warsztaty fotografii otworkowej” / warsztaty / wiek: dzieci 10+ z opiekunem, młodzież, dorośli
Warsztaty fotografii otworkowej to przyspieszona podróż śladami pionierów sztuki fotograficznej. Uczestnicy poznają mechanizm działania materiałów światłoczułych oraz camera obscura. Następnie, w oparciu o tę wiedzę, zrobią tzw. fotogramy, czyli obrazy komponowane bezpośrednio na materiale światłoczułym oraz zbudują własne aparaty fotograficzne. Zdjęcia zrobione w ramach warsztatów będą na bieżąco wywoływane w specjalnie zaaranżowanej ciemni fotograficznej.
Prowadzący warsztaty Tomek Kaczor jest fotografem i animatorem kultury. Studiował kulturoznawstwo i fotografię. Jako Latający Animator Kultury współpracuje z Towarzystwem Inicjatyw Twórczych „ę”.
19 listopada (wtorek)
10.30 - 12.30 / Tomek Kaczor „Warsztaty fotografii otworkowej na Uniwersytecie III Wieku” / warsztaty / wiek: dzieci 10+ z opiekunem, młodzież, dorośli
18.00 – 19.30 / Agnieszka Szostakiewicz, Kamil Niedziałek „Tymczasowa Otwocka Galeria Sztuki Współczesnej” / warsztaty artystyczne / wiek: dzieci 7+ z opiekunem, młodzież, dorośli
Galeria jest miejscem, w którym pokazywane przedmioty nabierają nowego znaczenia. Jeśli wiec chcemy powiedzieć coś o miejscu, w którym mieszkamy, czemu nie sięgnąć po moc i autorytet galerii? Na czas warsztatów założymy Tymczasową Otwocką Galerię Sztuki Współczesnej, dla której stworzymy eksponaty opowiadające o Otwocku.
Warsztat przygotowany przez Dział Edukacji Zachęty Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie poprowadzą Agnieszka Szostakiewicz i Kamil Niedziałek.
20 listopada (środa)
10.30 - 12.30 / Joanna Piekarska „Baśnie na receptę. Jak pomóc w rozwiązywaniu problemów czytając dziecku” / spotkanie / wiek: dorośli
Spotkanie o biblioterapii adresowane do rodziców i opiekunów dzieci. Celem spotkania jest zaprezentowanie szerokiej gamy korzyści płynących z czytania dzieciom, a także zapoznanie ich z różnorodnymi sposobami pracy z dziećmi na bazie materiałów dostępnych w bibliotekach. Omówimy też wybrane teksty literackie, baśnie i bajki telewizyjne z perspektywy emocjonalnych i edukacyjnych potrzeb najmłodszych.
18.00 – 19.30 / Krzysztof Materna „Czas nas uczy pogody” / spotkanie / wiek: dzieci 7+ z opiekunem, młodzież, dorośli
Spotkanie z reżyserem oraz aktorami występującymi w przedstawieniu zrealizowanym przez warszawski Och Teatr pt. „Czas nas uczy pogody”, w którym seniorzy-amatorzy śpiewają polskie rockowe piosenki z lat 70., 80. i 90. W programie prezentacja zarejestrowanych fragmentów przedstawienia.
Spotkanie poprowadzi reżyser przedstawienia Krzysztof Materna - satyryk, aktor, reżyser i producent telewizyjny.
21 listopada (czwartek)
12.00 – 14.00 / Joanna Piekarska „Opowiadaj bajki na maturze” / spotkanie dla maturzystów
17.00 – 20.00 / Tadeusz Sokolik „Warsztaty wikliniarskie” / wiek: młodzież, dorośli
22 listopada (piątek)
18.30 – 20.30 / Sebastian Rakowski „Slajdowisko II. Otwock na dawnych fotografiach” / spotkanie i dyskusja / wiek: młodzież, dorośli
24 listopada (niedziela)
10.30 – 12.30 / Joanna Piekarska „Czerwony kapturek” / warsztaty literacko-plastyczne dla najmłodszych / wiek: dzieci 5+ z opiekunem
Warsztaty adresowane do najmłodszych dzieci. Spotkanie poświęcone baśni o Czerwonym Kapturku. Dzieci po zapoznaniu się z treścią i genezą baśni, wspólnie wykonają ilustracje, które złożą się na beztekstową książkę.