7 kwietnia 2018
Program wydarzenia
13:00 Po Jednej Stronie Tej Samej Wody – Wiesław Borowski, Julian Heynen oraz Mirosław Bałka
rozmawiają o sztuce Lawrence’a Weinera, dyskusję prowadzi Kasia Redzisz.
Mirosław Bałka jako gospodarz przedstawi dzieło Lawrence’a Weinera w Otwocku w kontekście rejonu Urzecza.
Julian Heynen, kurator współpracujący z artystą od połowy lat 80. opowie o praktycznych aspektach jego twórczości: jego słynnej „Deklaracji Intencji” z 1969 roku, typografii, inscenizacji, tłumaczeniu i kontekście, ponadto o związkach i relacji między twórczością Weinera i Bałki.
Wiesław Borowski, współzałożyciel Galerii Foksal, przedstawi wystawy, które organizował z artystą w 1979 i 1990 roku w Warszawie. Podzieli się doświadczeniem pracy z artystą nad realizacją w galerii, a także przybliży podejście Weinera do publikacji i pracy z materiałem drukowanym.
Zaprezentujemy również kompilację tekstów Weinera z jego wystaw w Polsce przygotowaną przez Andrzeja Przywarę.
dyskusja w języku polskim z tłumaczeniem na angielski
14:00 program filmowy według wyboru artysty
Beached
1970, 2:30 min, czarno-biały, dźwięk
Altered To Suit
1979, 23 min, czarno-biały, dźwięk, 16 mm taśma na wideo
Inherent In The Rhumb Line
2005, 7:25 min, kolor, bez dźwięku
Turning Some Pages
2007, 5 min, kolor, dźwięk
od 14:30 piknik w ogrodzie studia
17 grudnia 2016
godz. 14:00
Dworzec PKP Warszawa Śródmieście, peron 1
godz. 14:20
Pociąg numer S1_92537
Muzeum Ziemi Otwockiej
ul. Gabriela Narutowicza 2, Otwock
Uczestnicy/Pracownia Działań Przestrzennych:
Tymoteusz Bryndal, Jonasz Chlebowski, Julia Dorobińska, Lena Marie Emrich, Wiktoria Frydrych, Arman Galstyan, Barbara Gryka, Ryosuke Imamura, Monika Karczmarczyk, Kamil Kotarba, Olga Kowalska, Jagoda Kwiatkowska, Piotr Marzec, Agnieszka Mastalerz, Renata Motyka, Antonina Nowacka, Laura Ociepa, Artur Prymon, Anna Rutkowska, Maria Rutkowska, Anna Shimomura, Jana Shostak, Michał Szaranowicz, Bożena Wydrowska, Weronika Wysocka.
„Otwock” to projekt rozwijający się wokół relacji pomiędzy miejscem, a sztuką. Jego uczestnicy tworzą odnosząc się do tytułowego miasta i wątków z nim związanych. W tym roku zaprosiliśmy do wspólnej pracy studentów Pracowni Działań Przestrzennych prowadzonej przez Mirosława Bałkę na Wydziale Sztuki Mediów warszawskiej ASP. Obszarem ich działań jest przestrzeń pomiędzy Warszawą a Otwockiem – młodzi artyści realizują swoje pomysły w pociągu SKM łączącym stolicę z dawnym uzdrowiskiem. Szósty sezon „Otwocka” tytułujemy jego numerem. Zdarzenia zaaranżowane przez uczestników projektu rozgrywają się w podróży. Czas pomiędzy punktem wyjścia a miejscem przeznaczenia wypełnią działania inspirowane doświadczeniami z Otwocka, skonstruowane wokół haseł sformułowanych podczas naszych spotkań.
PROGRAM (wersja pdf)
GRUPA 1
Skład: Piotr Marzec, Agnieszka Mastalerz, Michał Szaranowicz, Weronika Wysocka
Tytuł: Prątkolino
Miejsce: dworzec Warszawa Śródmieście, peron 1, godz. 14:00
Opis:
Instrukcja obsługi:
Hasła: sanatorium, leczenie, płuca
GRUPA 2
Skład: Antonina Nowacka, Laura Ociepa, Artur Prymon, Renata Motyka
Tytuł: Antydziałanie praktyczne
Miejsce: dworzec Warszawa Śródmieście, peron 1, godz. 14:00
Opis: Naszym działaniem akcentujemy moment odcięcia od bodźców zewnętrznych oraz osłabienie dynamiki naszego ciała. Chcielibyśmy to podkreślić dwiema chwilami, wejściem w stan podróży oraz wyjściem z niej - napełnianiem oraz spuszczaniem powietrza z kul, w których będziemy podróżować. Zostaniemy unieruchomieni jak posągi (pomniki powietrza?). Ograniczając nasze zdolności ruchowe i percepcyjne wprowadzamy się w stan „wyłączenia trybu czuwania”, charakterystyczny dla jazdy pociągiem.
Hasła: podróż, powietrze, pomiędzy, zawieszenie, przestrzeń własna
GRUPA 3
Skład: Anna Shimomura, Barbara Gryka, Jagoda Kwiatkowska, Julia Dorobińska
Tytuł: Przepływ
Miejsce: pociąg
Opis: Podróż wzdłuż Linii otwockiej to dla wielu osób dojeżdżających do pracy w Warszawie codzienny rytuał. W przeszłości wektor podróży był odwrotny – mieszkańcy stolicy jeździli do Otwocka by kurować się lub wypocząć. Pociąg jest miejscem zawieszenia, stanem pośrednim, pomiędzy. Nasze działanie to rytuał przejścia z jednego stanu w drugi.
Hasła: rytuał, podroż, pomiędzy, przemieszczanie, woda, oczyszczenie
GRUPA 4
Skład: Monika Karczmarczyk, Jonasz Chlebowski, Arman Galstyan, Ryosuke Imamura
Tytuł 1: Czysto
Miejsce: teren wzdłuż torów przed wjazdem do Otwocka
Opis: Świdermajer to styl domów letniskowych, które powstawały na przełomie XIX I XX wieku na linii otwockiej. Drewniane, bogato zdobione budynki w czasie II wojny światowej w większości straciły właścicieli. Dawne pensjonaty przekształcono w mieszkania komunalne. Nieremontowane popadały w ruinę. W ostatnich latach wiele świdermajerów w Otwocku, Józefowie czy Wawrze spłonęło w niewyjaśnionych okolicznościach. Czasami ze względu na nieopłacalność rozbiórki są podpalane przez właścicieli. Pozostałości po jednym z pożarów stały się materiałem dla ustawionej przy wjeździe do Otwocka płonącej konstrukcji.
Hasła:ogień, oczyszczenie, zniszczenie, Świdermajer
Tytuł 2: Kolekcjonowanie powietrza pomiędzy Warszawa a Otwockiem
Opis: j.w.
Miejsce: stacje kolejowe na drodze z Warszawy do Otwocka
Hasła: powietrze, czystość, zanieczyszczenie
GRUPA 5
Skład: Tymoteusz Bryndal, Lena Marie Emrich, Anna Rutkowska, Maria Rutkowska, Jana Shostak
Tytuł: OWTOCK
Miejsce: stacje kolejowe na drodze z Warszawy do Otwocka
Opis: Subtelne zmiany w nazwach miejscowości na odcinku Warszawa – Otwock i interwencje w przestrzeni stacji są grą z percepcją pasażerów podróżujących na tej trasie każdego dnia. Błąd definiowany jest jako odchylenie od normy, szczególnie odczuwalne przy zaburzeniu codziennych sytuacji. Wyrywa z rutyny, kwestionując przyzwyczajenia, wymaga skoncentrowania się na nowo nad dobrze znaną codziennością.
Hasła: podroż, stacje, rutyna, rytuał, błąd, zaburzenie
GRUPA 6
Skład: Wiktoria Frydrych, Olga Kowalska, Bożena Wydrowska, Kamil Kotarba
Tytuł 1: PRZEGRYWASZWYSIADASZ
Miejsce: pociąg (pierwsze rozdanie kart przez krupiera tuż po odjeździe ze stacji)
Opis: Nie odkładaj tego na później, daj szansę przeznaczeniu. Nie masz szczęścia w miłości? Może w kartach? Po pierwszym rozdaniu zapraszamy do gry współpasażerów. Stawką jest osiągnięcie celu podróży. Po każdym rozdaniu, przegrany jest zapraszany do wyjścia z pociągu.
Hasła: kasyno otwockie, hazard, podróż, cel, wygrana/przegrana
Tytuł 2: Dancing
Miejsce: Muzeum Ziemi Otwockiej, od godziny 16:00
Opis: Nawiązując do popularnej formy sanatoryjnej rozrywki, organizujemy dancing w klimacie turnusowego wieczorku zapoznawczego. Celebrujemy koniec jednej podróży przed początkiem następnej. Stroje – sanatoryjne i wieczorowe. W planach poczęstunek. Impreza potrwa do godziny 19:00.
Hasła: sanatorium, dancing, karnawał
***
Do dyspozycji publiczności jest autokar zapewniający powrót z Otwocka do Warszawy (ilość miejsc ograniczona).
Zakup biletów na pociąg do Otwocka we własnym zakresie (2 strefa).
Wstęp wolny
24 października 2015, od godz. 11:30
Muzeum Ziemi Otwockiej
ul. Gabriela Narutowicza 2
Otwock
Sanatorium Abrama Gurewicza
ul. Armii Krajowej 8
Otwock
Uczestnicy: Habima Fuchs, Taus Makhacheva, Jarosław Książek i Sylwia Woś
Prezentacje: Sebastian Rakowski, Sylwia Woś
Punktem wyjścia do piątego sezonu "Otwocka" jest uzdrowiskowa przeszłość dawnego kurortu i wyjątkowe cechy miejscowej przyrody. Krystalicznie czyste wody gruntowe, suche powietrze będące pochodną piaskowego terenu, na którym położone jest miasto i unoszący się w nim leczniczy aromat gęsto rosnących sosen złożyły się na unikalne warunki, dzięki którym pod koniec dziewiętnastego wieku w Otwocku powstało pierwsze w Polsce nizinne sanatorium przeciwgruźlicze, a za nim kilkadziesiąt pensjonatów, zakładów kąpieli leczniczych, inhalatoriów oraz wykwintne, luksusowe sanatoria. Pobliskie lasy i dzikie plaże nad rzeką Świder do dziś są popularną letnią destynacją.
Piąty sezon „Otwocka” poświęcony jest naturze i jej kojącym właściwościom. W mieście pracuje Habima Fuchs, której rzeźby z roślin i gliny odzwierciedlają nomadyczny tryb życia artystki i jej głęboki związek z przyrodą. Do rozważań nad lokalnością zaprosiliszono również Taus Makhachevę, czerpiącą inspiracje dla sztuki z epickich kaukaskich krajobrazów w jej rodzinnym Dagestanie. Obie artystki celebrują lokalną florę przygotowując prace ukryte w otwockim lesie. Spacer wśród porastających go drzew poprowadzi Jarosław Książek, silwo- i hortiterapeuta oraz twórca zapachów. W ramach „Otwocka” współpracuje on z lokalną projektantką krajobrazu Sylwią Woś, która po precyzyjnej archiwalnej kwerendzie odtworzyła projekt ogrodu otaczającego niegdyś eleganckie sanatorium Gurewicza. Dzięki gościnności jego właścicieli zrekonstruowane zostaną fragment historycznego założenia oraz aromaty stanowiące jego integralną część.
Realizacje i koncepcje uczestników piątego sezonu „Otwocka” zaprezentowane zostaną podczas spotkania towarzyszącego tegorocznej edycji. Na jego program złożą się rozmowa z pracującymi w Otwocku artystkami oraz prezentacje Sylwii Woś i Sebastian Rakowskiego, Kierownika Muzeum Ziemi Otwockiej poświęcone specyfice otwockich uzdrowisk i najważniejszych założeń ogrodowych w mieście.
Spotkanie rozpocznie się w sobotę 24 października o godz. 11.30 w Muzeum Ziemi Otwockiej i będzie kontynuowane w sanatorium Gurewicza. Do dyspozycji publiczności będą dwa autokary zapewniające dojazd z Warszawy do Otwocka i z powrotem (ilość miejsc ograniczona).
Wstęp wolny
PROGRAM
10:30 Wyjazd do Otwocka – ul. Aleje Jerozolimskie 3 – parking na przeciwko wejścia głównego do Muzeum Narodowego w Warszawie (ilość miejsc w autokarach ograniczona)*
Muzeum Ziemi Otwockiej:
11:30 Prezentacja prac Habimy Fuchs oraz Taus Makhachevy
Spacer po lesie, degustacja naparu z lokalnych ziół.
13:30 Prezentacja Sebastiana Rakowskiego
14:00 Prezentacja Sylwii Woś
14:20 Rozmowa z Habimą Fuchs i Taus Makhachevą, prowadzenie Kasia Bojarska
15:00 Przejazd do budynku dawnego sanatorium Abrama Gurewicza
Sanatorium Abrama Gurewicza:
15:15 Spacer po ogrodzie z Sylwią Woś. Prezentacja zapachów ogrodu odtworzonych przez Jarosława Książka
Po spacerze zapraszamy na ciepłą zupę i napoje.
Wyjazd do Warszawy planowany jest na godzinę 16:30 - 17. Autokary zatrzymają się w pobliżu Muzeum Narodowego.
* Do Otwocka można dojechać pociągiem: przystanek PKP Warszawa Powiśle - przystanek Dworzec PKP Śródborów (czas przejazdu około 45 min.).
Rozkład jazdy pociągów. Mapa z trasą: przystanek Śródborów - Muzeum Ziemi Otwockiej
25 października 2014, godz. 10.45
Muzeum Narodowe w Warszawie
Aleje Jerozolimskie 3
Sala kinowa
Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim
ul. Zamkowa 49
Czwarty sezon „Otwocka” poświęcamy kolekcji Ośrodka Wzornictwa Nowoczesnego Muzeum Narodowego w Warszawie, którego magazyny znajdują się w Otwocku Wielkim. Na wyjątkowy zbiór składają się: wyroby Spółdzielni Artystów „Ład”, obiekty ze wzorcowni Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, prace Antoniego Kenara i jego uczniów ze Szkoły Przemysłu Drzewnego w Zakopanem, czy artystów takich jak Magdalena Abakanowicz, Władysław Hasior, Henryk Albin Tomaszewski i Władysław Strzemiński; kolekcja mebli autorstwa m. in: Marii Chomentowskiej, Teresy Kruszewskiej, Jana Kurzątkowskiego, oraz dzieła wielu innych polskich projektantów. Dzięki uprzejmości Muzeum Narodowego w Warszawie i jego zespołu zaproszeni przez nas artyści Marc Camille Chaimowicz, Katharina Marszewski i Błażej Pindor, mogli spędzić czas w niedostępnym dla szerokiej publiczności magazynie, który stał się terenem ich pracy i źródłem inspiracji.
Ich realizacje i koncepcje zaprezentowane zostaną podczas spotkania Obowiązki i przyjemności. Artsta, wykładowca i pisarz Roger Cook przybliży praktykę Marca Camille Chaimowicza w nawiązaniu do jego pobytu w Otwocku. Anna Frąckiewicz, kustoszka Ośrodka Wzornictwa Nowoczesnego Muzeum Narodowego w Warszawie opowie o kolekcji, historii jej powstania i gromadzonych eksponatach, a specjalizująca się we wzornictwie historyczka sztuki Krystyna Łuczak-Surówka przedstawi niektóre z mebli eksponowanych w pałacu Bielińskich z okazji spotkania. Prezentacjom towarzyszył będzie program filmowy o wzornictwie i obiektach użytkowych, roli i statusie otaczających nas przedmiotów.
Spotkanie rozpocznie się w sobotę 25 października o godz. 10.45 w sali kinowej Muzeum Narodowego w Warszawie i będzie kontynuowane w Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim. Do dyspozycji publiczności będą dwa autokary zapewniające dojazd z Warszawy do Otwocka Wielkiego i z powrotem (ilość miejsc ograniczona).
PROGRAM
Muzeum Narodowe w Warszawie:
10:45 Wprowadzenie
11:00 „Piękno na co dzień i dla wszystkich”
Anna Frąckiewicz, kustoszka w Ośrodku Wzornictwa Nowoczesnego Muzeum Narodowego w Warszawie przybliży sylwetkę Wandy Telakowskiej, założycielki Instytutu Wzornictwa Przemysłowego. Jak to się stało, że stworzyła ona kolekcję wzornictwa, która stanowi fundament zbiorów Muzeum Narodowego? Jak doszło do tego, że w złożonej powojennej sytuacji politycznej graficzka wywarła tak znaczący wypływ na rozwój polskiego designu? Czy udało się jej zrealizować cokolwiek z tego, do czego dążyła? Prezentacja przedstawi również kolekcję Ośrodka Wzornictwa Nowoczesnego Muzeum Narodowego w Warszawie i jej historię.
Program filmowy: Paul Bush, Bruce Checefsky, Richard Hamilton, Mark Leckey, Grace Ndiritu, Elizabeth Price, Alain Resnais oraz filmy z Polskiej Kroniki Filmowej
12:45 Wyjazd do Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim (ilość miejsc w autokarach ograniczona)
Po drodze do Otwocka Wielkiego autokary zatrzymają się w Otwocku Małym, gdzie Mirosław Bałka przedstawi projekt INIMALISM.
Otwock Wielki:
14:00 Premiera monologu „Ko-Realia” Kathariny Marszewski (plac przed magazynem Ośrodka Wzornictwa Nowoczesnego)
Spacer do Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim
14:30 „Patrz na czym siadasz”
Dr Krystyna Łuczak – Surówka, historyczka sztuki i specjalistka w dziedzinie wzornictwa opowie historie wybranych krzeseł z kolekcji Ośrodka Wzornictwa Nowoczesnego. Prezentacja ukaże krzesło nie tylko, jako funkcjonalny mebel, źródło komfortu, oznakę prestiżu, czy dzieło sztuki. Zwróci uwagę na fakt, że spośród wszystkich przedmiotów użytkowych to ono jest najbardziej związane z człowiekiem. W żadnym innym meblu wątki społeczne, kulturowe i polityczne nie przenikają się tak silnie jak w krześle, potwierdzając słuszność powiedzenia „punkt widzenia zależy od punktu siedzenia”.
15:00 „Marc Camille Chaimowicz. Osobista gramatyka środków. Ornament nie jest zbrodnią”
Artysta, historyk sztuki, autor i wykładowca Roger Cook o swojej prezentacji: “Marc Camille Chaimowicz burzy hierarchię między tym, co „piękne”, a tym, co „dekoracyjne”, dobitnie wyrażoną przez Adolfa Loosa w jego zestawieniu „ornamentu i zbrodni”. W tym krótkim szkicu, postaram się omówić praktykę Chaimowicza, która – przepełniona przyjemnością i pożądaniem – przepływa, przelatuje i przenika tak różnorodne pola jak: performans, tekst, malarstwo, kolaż, rysunek, fotografia, tkanina artystyczna, projektowanie scenografii teatralnej, mebli, dywanów i ceramiki. W 2011 roku artysta zaprezentował wystawę Appartement... Zauważmy tytułowy wielokropek (gr. élleipsis – pominięcie), trzy punkty zawieszenia, figurę składniową, za sprawą której słowa zostają opuszczone lub zasygnalizowane w domyśle, jako implikacja. Świat Chaimowicza opiera się na élleipsis: zmysły i znaczenia pozostają w niestabilnej relacji, podważającej ich własny sens, sugerującej nowe, zaskakujące lub uporczywie powracające treści i odczucia. To świat implikacji, paradoksalnych zagięć (fr. plis), zagnieceń pomiędzy ja a innym, między tym, co intymne, a tym, co zewnętrzne, między introwertycznymi światami manifestującymi się w tajemniczym świecie wnętrz, a zbiorowym ekshibicjonizmem i wystawieniem na widok publiczny.”
Wyjazd do Warszawy planowany jest na godzinę 16. 30. W drodze powrotnej autokary przejadą przez Rondo Waszyngtona, a następie zatrzymają się w pobliżu Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
Muzeum Ziemi Otwockiej
ul. Gabriela Narutowicza 2, Otwock
26.10 – 1.12.2013
Muzeum jest czynne od wtorku do niedzieli w godzinach od 9 do 17.
Muzeum Ziemi Otwockiej
ul. Gabriela Narutowicza 2, Otwock
26 października 2013, godz. 19.30
Nic o tamtym. Fikcyjne narracje to spotkanie poświęcone trzeciemu sezonowi działań w Otwocku. Dwie pierwsze odsłony projektu, w 2011 i 2012 roku, zawieszone były między sferą prywatną i publiczną. Realizacje zaproszonych artystów odnosiły się do pracowni, tkanki urbanistycznej Otwocka, historii i obecnego kształtu miasta. Poruszane przez nich tematy wyznaczyły podstawę dla dalszych działań. W tym roku koncentrują się one wokół związków miasta z literaturą. Obecność pisarzy w Otwocku i Otwocka w ich utworach stała się punktem wyjścia dla rozważań o pisaniu i tworzeniu narracji. Zaproszeni twórcy (Jos de Gruyter i Harald Thys, Wojtek Bąkowski, Marek Pąkciński, Joseph Rykwert, Szczepan Twardoch, Aleksandra Waliszewska) oscylują pomiędzy fikcją i rzeczywistością.
Przy okazji spotkania w budynku muzeum i otaczającym go lesie zaprezentowana zostanie nowa realizacja Josa de Gruytera i Haralda Thysa, której towarzyszyć będzie pokaz ich filmów. Działający od połowy lat 80. belgijski duet przygotował tymczasową ingerencję w Muzeum Ziemi Otwockiej. Położoną w lesie willę, niegdyś rezydencję szefa Służb Bezpieczeństwa PRL i jego żony, zajmą wykonane przez artystów figury. Renata Senktas, mieszkająca w Otwocku poetka, opowie o literackich motywach przewijających się w historii miasta. Literaturoznawca i socjolog Maciej Maryl wygłosi wykład o balansowaniu między fikcja a rzeczywistością w literaturze i życiu codziennym, a zaproszony aktor odczyta fantastyczno-naukowe opowiadania Marka Pąkcińskiego ze zbioru „Owadzia Planeta”, które powstały w Otwocku w latach 70. Gościem na spotkaniu będzie również profesor Joseph Rykwert, jeden z najwybitniejszych historyków i krytyków architektury swego pokolenia, który w ramach projketu napisał krótkie wspomnienie o Willi „Arcy”, letnim domu swoich rodziców w Otwocku, gdzie przed wojną spędzał wakacje. Tekst wraz ze zdjęciami willi publikujemy tu.
Spotkanie będzie prowadzone w języku polskim z symultanicznym tłumaczeniem na angielski.
Wstęp wolny
PROGRAM
19.30 Wprowadzenie
Publiczność przywita prezes fundacji Open Art Projects, Magda Materna, a o trzecim sezonie działań opowie kuratorka projektu „Otwock”, Kasia Redzisz.
19.45 „Na początku były tory kolejowe”. Otwock literacki
Renata Senktas, poetka mieszkająca w Otwocku omówi związki tego miasta z literaturą. Przytaczane przez nią przykłady różnorodnych relacji wykraczają poza te najbardziej oczywiste, jak obecność pisarzy w Otwocku i pojawianie się miasta w ich utworach. Prezentacja sięga do związków bezpośrednich i tych dalszych, trwałych i epizodycznych, ugruntowanych w różnych momentach historycznych: od książkowych ilustacji Michała Elwiro Andriollego, jednego z założycieli osady uzdrowiskowo-letniskowej po powieść Piotra Pazińskiego, „Pensjonat” wydaną w 2009 roku. Jest próbą znalezienia wspólnego mianownika dla różnorodnych doświadczeń i rozmaitych form literackich, na które się przełożyły.
20.15 „Wieczór w małym miasteczku” i “Owadzia planeta” – czytanie opowiadań Marka Pąkcińskiego
Marek Pąkciński, pisarz, historyk literatury polskiej, tłumacz fantastyki. Wychował się w Otwocku, gdzie jako nastolatek pisał swoje pierwsze opowiadania science-fiction. W 1976 roku ukazały się one nakładem wydawnictwa Czytelnik jako zbiór zatytułowany “Owadzia planeta”. Stanisław Lem mówił o nim: Był kiedyś taki młody człowiek, zaczął pisać mając szesnaście lat, nazwiska nie pomnę, Pąkciński zdaje się, który napisał utwór „Planeta owadów”. Obawiałem się o niego, bo jeśli ktoś w tym wieku zaczyna pisać tak biegle, objawiając przy tym umiejętność naśladowania zewnętrznych objawów prozy wysokiego lotu, w tym wypadku Borgesa, to nie najlepiej rokuje na przyszłość. Opowiadania ze zbioru odczyta Krzysztof Czekajewski, aktor i reżyser otwokiego Teatru im. S. Jaracza.
20.45. Reczywistość fikcji: krok w jedną, krok w drugą
Maciej Maryl, socjolog i literaturoznawca, wygłosi wykład o poruszaniu się na granicy rzeczywistości i fikcji w literaturze i życiu codziennym. Współczesne teorie fikcji zostaną odniesione do tekstów, z którymi spotykamy się na co dzień, wpływających na postrzeganie rzeczywistych miejsc i przestrzeni. Prezentacja skoncentruje się na tym, co znajduje się między patrzącym a przedmiotem percepcji, czyli na dyskursach wpływających na nasze postrzeganie realnych obiektów i przedmiotów. Sięgając m. in. do przykładów literackich, założeń projektu „Otwock” i przewijających się w nim narracji o miejscach (już) nieistniejących, spróbuje odpowiedzieć na pytanie czym (a może: „czy”) przeżywanie fikcji różni się od przeżywania zdarzeń ze świata rzeczywistego.
21.30 Rozmowa z Josem de Gruyterem i Haraldem Thysem oraz pokaz ich filmów:
- "Deserter" (Dezerter), 1997, 18’, język angielski (polskie tłumaczenie dostępne na wydrukach)
- "Parallelogram", 2000, 20'
- "Das Loch" (Dziura), 2010, 27’, język niemiecki (z angielskimi i polskimi napisami)
Z przyjemnością zapraszamy również do udziału w innym wydarzeniu związanym z fikcją w sztukach wizualnych, mającym miejce w ten sam weekend. Jest nim sympozjum poświęcone powieści, jako formie sztuki współczesnej odbywające się w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w ramach projektu "The Book Lovers" (Miłośnicy książek).
Informacje: http://artmuseum.pl/pl/wydarzenia/the-book-lovers-powiesc-jako-forma-sztuki
Artyści: Ed Atkins, Wojciech Bruszewski, Sebastian Buerkner, Margaret Tait, Steina & Woody Vasulka.
Kuratorzy: Mike Sperlinger i Gil Leung (LUX)
20 października 2012, godzina 18:30
Kinokawiarnia Stacja Falenica
ul.Patriotów 44a, Falenica
Projekt, w ramach którego prace odnoszące się do Otwocka realizowali od 2011 r. odwiedzający miasto artyści przedstawili jego organizatorzy, Mirosław Bałka i Kasia Redzisz.
Brytyjska kuratorka, Teresa Gleadowe opowiadała o różnych sposobach pracy ze sztuką w odniesieniu do lokalności prezentując swoje działania w Kornwalii.
Prezentacjom towarzyszył przygotowany przez Mike’a Speringera i Gil Leung (LUX) program filmowy „Home Studio” z pracami artystów takich, jak: Ed Atkins, Wojciech Bruszewski, Sebastian Buerkner, John Smith, Margaret Tait, Steina & Woody Vasulka.
Zaprezentowany został również cykl zdjęć Szymona Rogińskiego „Pocztówki z Otwocka”.
Wydarzeniu towarzyszyła publikacja „Otwock. Znikające punkty”, subiektywny przewodnik po mieście, zawierający informacje o realizowanych w ramach projektu pracach i miejscach, które stały się dla nich punktami odniesienia.
Przed wieczornym spotkaniem pubiczność zwiedzała Otwock. 20 października można było zobaczyć „Witacz" Anny Molskiej (rondo Żołnierzy AK IV Rejonu „Fromczyn”), pracę Luca Tuymansa przy ul. Łukasińskiego 44 i w budynku szpitala psychiatrycznego „Zofiówka" (ul. Jana Kochanowskiego 10) oraz Tacity Dean w Gimnazjum nr 4 (ul. Szkolna 31, w godzinach 11:00 - 17:30).
21°15'00''E 52°06'17''N i okolice
prezentacja Kasi Redzisz i Mirosława Bałki na konferencji w Penzance